ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ ΥΠ’ ΑΡΙΘΜ. 32/2010 – 2011

Γ΄ΕΘΝΙΚΗ – ΝΟΤΟΣ – 2ος ΟΜΙΛΟΣ

22Η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΠΑΣ ΙΚΑΡΟΣ – ΦΙΛΑΘΛΗΤΙΚΟΣ ΟΑ: 50 – 79

Πριν ακόμα καθίσουμε στις θέσεις μας για να δούμε άλλον ένα αγώνα καλαθοσφαίρισης στο κλειστό γυμναστήριο του Αγίου Κηρύκου με φιλοξενούμενη την ομάδα του Φιλαθλητικού που διεκδικεί  την άνοδο της στην αμέσως μεγαλύτερη κατηγορία, οι παίκτες του Ικάρου μας αιφνιδίασαν όλους και βρέθηκαν στο πρώτο 10λεπτο να προηγούνται με 10 πόντους διαφορά 19-9!

Με καλές άμυνες, ευστοχία αλλά και με την αστοχία των παικτών του Φιλαθλητικού! Στο δεύτερο 10λεπτο προσγειωθήκαμε στην πραγματικότητα, οι φιλοξενούμενοι πίεσαν σε όλο το γήπεδο, ήλεγξαν τα ριμπάουντ (πιο ψηλούς, δυνατούς, αλτικούς παίκτες) και κατάφεραν να σημειώσουν 26 πόντους ενώ δέχτηκαν μόνο 7! Αποτέλεσμα ημιχρόνου 26-35.

Στο τρίτο 10λεπτο η κατάσταση δεν άλλαξε, οι προσπάθειες του Ικάρου πολύ δύσκολα κατέληγαν στο καλάθι των αντιπάλων ενώ το αντίθετο συνέβαινε από την πλευρά των παικτών του Φιλαθλητικού, το ταμπλό έγραψε 10-22 και συνολικό σκορ 36-57. Στο τέταρτο 10λεπτο οι αναπληρωματικοί πήραν την θέση των  βασικών και στις δύο ομάδες, όπου και σε αυτό το επίπεδο ο φιλοξενούμενος ήταν καλύτερος με αποτέλεσμα 14-22 και ο πίνακας να γράψει τελικό σκορ: 50-79.

Για άλλη μια αγωνιστική είδαμε μια πολύ καλύτερη ομάδα από τον Ίκαρο να παίρνει δίκαια την νίκη. Το χειροκρότημα το πήραν δίκαια όλοι οι παίκτες που αγωνίστηκαν με σημαντικό όφελος για τους Ικάριους την εμπειρία που αποκτούν μετά από κάθε τέτοιου είδους αναμέτρηση. Στο ημίχρονο έγινε η βράβευση της ομάδας του Ικάρου (στον πρόεδρο κ. Παντελή Στέφο), από το ΑΣ Καρλόβασι (έφορο κ. Βαγγέλη Μαούνη) για την ηρωική του πορεία στην Γ΄ Εθνική.

Τα δεκάλεπτα: 19-9, 26-35, 36-57, 50-79.

ΠΑΣ Ίκαρος (Καλαμάρας) : Τσουρής Γιώργος, Πούλος 2, Τσουρής Βαγγέλης 9 (1), Μαυρογεώργης, Τσαντές Βασίλης 3, Βολίκας, Τέσκος Χαράλαμπος 2, Ζαχαριάδης 13, Χατζηνάκης 3, Τέσκος Γιώργος 12, Ζελεπός 6, Κιουλανής.

Φιλαθλητικός ΟΑ (Ζήβας): Λιακόπουλος 11 (3), Αντετοκούμπο 17 (1), Κουμπούρας 10, Ηλιόπουλος 3 (1), Γκίκας 5 (1), Γρύλλης 9, Σαλούστρος 4, Παπαδημητρίου 2, Γαρμπής 2, Ανδρεόπουλος 10, Ντιφαντής 6.

Παλαιό Φάληρο – Χαλκίδα 60-71

Η βαθμολογία (σε 22 αγώνες): Ηράκλειο 42, Φιλαθλητικός 42, Ένωση Ιλίου 38, Ιωνικός Νέας Φιλαδέλφειας 37, Έξω Παναγίτσα 34, Λιβαδειά 33, Χαλκίδα 33, Ψυχικό 32, Εργοτέλης 32, Αργοναύτης Τριγλίας 32, Σπόρτιγκ 32, Παπάδος Γέρας 29, Παλαιό Φάληρο 24, ‘Ικαρος 22.

ΤΟΠΙΚΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΑ

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΓΥΝΑΙΚΩΝ – 1Η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΠΑΣ ΙΚΑΡΟΣ – ΑΣ ΚΑΡΛΟΒΑΣΙ: 8 – 41

Το Καρλόβασι σαφώς πιο έμπειρη ομάδα από τον Ίκαρο πήρε μια άνετη νίκη στην έδρα του αντιπάλου του και πλέον έχει το πάνω χέρι για την κατάκτηση του πρωταθλήματος.

Πιο δεμένη ομάδα το Καρλόβασι (άλλωστε παίζουν χρόνια μαζί), δεν πτοήθηκε από την φρεσκάδα και την όρεξη για καλό παιχνίδι  εκ μέρους των παικτριών του Ικάρου κι έτσι από την αρχή πήρε κεφάλι στο σκορ και με καλό μπάσκετ, τελικά πήρε τη νίκη με το ευρύ σκορ 8 – 41.

Οι γυναίκες του Ικάρου, έδειξαν καλά στοιχεία, αλλά ήταν άστοχες στη τελική προσπάθεια.

Τα δεκάλεπτα: 0-14, 6-25, 8-29, 8-41.

ΠΑΣ Ίκαρος (Καλαμάρας): Φουντούλη, Κουτσουναμέντου, Μπάρδα 2, Περρή 4, Βολίκα 2, Παπαγεωργάκη, Σταυρινουδάκη Γεωργία, Σταυρινουδάκη Ηλιάνα, Ζελεπού, Στεργιώτη, Τριπόδη, Καντούνη.

ΑΣ Καρλόβασι (Παρπόρης): Ζαρονικόλα 2, Σαράντου Στεφανία 8, Ατζεμιάν 9, Σαράντου Μαρία 6, Παπαπουγιούκ, Σαμαλτάνη 2, Ανδρουτσοπούλου, Δαμίγου 8, Δελαπόρτα 6, Παπαμανώλη, Σουβατζή, Λυμπέρη.

Διαιτητές: Καραδημητρίου Αντώνης – Βουδιώτης Μίλτος.

ΑΣΣ ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ – ΑΣ ΕΛΠΙΔΑ: 33 – 76

Σε ορισμένα σημεία του αγώνα παίχθηκε πολύ καλό μπάσκετ από την Ελπίδα, αλλά σίγουρα ήταν κατά πολύ ανώτερη από την Αναγέννηση που φτιάχνει την καινούργια ομάδα των παίδων και φυσικά τα νέα αυτά παιδιά κερδίζουν σε εμπειρίες.

Πολύ καλοί από την Αναγέννηση οι Γεωργούδης – Χονδρογιάννης, ενώ από την Ελπίδα οι Σταυρινός – Γιοκαρίνης – Μυτιληναίος.

Τα δεκάλεπτα: 7-26, 14-43, 27-56, 33-76.

ΑΣΣ Αναγέννηση: Χονδρογιάννης 4, Παναγιώτου, Κυπραίος, Τσιβεριώτης 2, Καριώτογλου, Πανταζής, Μάρκου 2, Γιαουτζής 2, Γεωργούδης 21 (1), Κίννας 2.

ΑΣ Ελπίδα (Μαραθοκαμπίτης): Παπαγεωργίου 4, Βουδιώτης, Σταυρινός 42, Καραθανάσης 1, Κοπανιάρης 4, Παχυμανώλης Βαγγέλης 2, Γιοκαρίνης 11, Μυτιληναίος 10, Σιγανός 2, Παχυμανώλης Παναγιώτης.

Διαιτητές: Πλατέλλα Διονυσία – Καραθανάσης Γιάννης.

ΑΟ ΠΟΛΥΚΡΑΤΗΣ – ΑΣ ΚΕΡΚΗΣ: 20 – 0 (άνευ αγώνα)

Η ομάδα του Κέρκη δεν κατέβηκε ν’ αγωνιστεί κι έτσι ο αγώνας κατακυρώνεται υπέρ της ομάδας του Πολυκράτη με σκορ 20 – 0. Ο Πολυκράτης παίρνει τους 2 βαθμούς της νίκης, ο Κέρκης μηδενίζεται και στον αρχηγό του Πολυκράτη Αντωνούσο Μανώλη χρεώνονται οι 20 πόντοι.

ΑΣ ΡΙΒΑ – ΑΕΣ ΦΟΙΝΙΚΑΣ: 0 – 20 (άνευ αγώνα)

Το σωματείο ΑΣ Ρίβα έχει αποβληθεί από το πρωτάθλημα παίδων λόγω δύο μηδενισμών και το σωματείο ΑΕΣ Φοίνικας κερδίζει τους δύο βαθμούς της νίκης με σκορ 20 – 0.

ΠΜΑΣ ΚΟΥΡΟΣ – ΑΣ ΚΑΡΛΟΒΑΣΙ: ΑΝΕΒΛΗΘΗ

Ο παραπάνω αγώνας ανεβλήθη και νέα ημερομηνία τέλεσης του αγώνα, θα γνωσθεί σε σύντομο χρονικό διάστημα.