Με ήττα ξεκίνησε τις υποχρεώσεις του το Καρλόβασι στα μπαράζ ανόδου

Τα δεκάλεπτα 20-7, 42-26, 56-46, 68-58.

Στα πρώτα 4΄ του αγώνα οι Απεραθίτες είχαν κάνει το σκορ 8-0, ενώ το Καρλόβασι πέτυχε το πρώτο του καλάθι 3΄.39΄΄ πριν τη λήξη του πρώτου δεκαλέπτου κάνοντας το σκορ 12-2.

Την ίδια ώρα οι Ναξιώτες νευρικοί στις ελεύθερες βολές έχαναν την ευκαιρία να μεγαλώσουν τη διαφορά. Στο ημίχρονο αψιμαχία του προπονητή του ΑΠΑΣ με φίλαθλο, στοίχισε τεχνική, ποινή, νευρικότητα και έδωσε στους Σαμιώτες τη δυνατότητα να πλησιάσουν 42-34 στο πρώτο λεπτό του τρίτου δεκαλέπτου.

Οι μάχες που ακολούθησαν κράτησαν τη διαφορά στους 8-10 πόντους μέχρι τη λήξη του αγώνα, που βρήκε τους εκδηλωτικούς φίλους των «Φαναριών» να πανηγυρίζουν.

ΦΑΝΑΡΙΑ (Σγούρος): Πρόκος 13 (1), Χουζούρης, Πολυτάρχου 1, Χάρος Ν.12 (1), Χάρος Γ.18 (3), Μελάς 11, Ματσούκας, Ονάσογλου 8 (2), Φράτας 4.

ΚΑΡΛΟΒΑΣΙ (Καραβασίλης): Μπαλτσαβιάς 18 (1), Δανούσης 8, Χιώτης 2, Αλούπης 2, Κιάσσος 6 (2), Καραβασίλης 6, Πανούσος 8, Τσαρδούλιας 2, Καραδήσογλου 6.

Δεύτερος αγώνας ήταν αυτός των πρωταθλητών Χίου (Ίωνες) με τους πρωταθλητές Λέσβου (Αρίων Μυτιλήνης). Από την ομάδα που κατέβασαν το 2012 που συμμετείχαν και τότε στα μπαράζ, οι Ίωνες, η τωρινή είναι σαφώς ανώτερη.

Έκανε μια καλή προπόνηση με τους φιλότιμους αλλά αδύναμους Μυτιληνιούς (θα πρέπει να ανασυνταχτούν για τη συνέχεια) και κέρδισε με 28 πόντους διαφορά.

Τα δεκάλεπτα 22-20, 39-27, 58-33, 80-52.

Ευχαριστούμε τον κ. Νάσο Μπράτσο για την ενημέρωση.