Με δύο ήττες στα μισά του ειδικού πρωταθλήματος ανόδου στην Γ’ Εθνική ο Ίκαρος

Την πρώτη μέρα ο Ίκαρος έχασε από τον Ιπποκράτη Κώ, αν και το πάλεψε ειδικά στο 4ο δεκάλεπτο. Όμως η διαφορά που είχε δημιουργηθεί στα πρώτα τρία δεκάλεπτα ήταν τόσο μεγάλη, που ο Ίκαρος θα έπρεπε να υπερβάλλει τον εαυτό του. Τελικά έχασε από τον Ιπποκράτη της Κω με 65 – 56.

Τα δεκάλεπτα: 15 – 12, 36 – 26, 50 – 34, 65 – 56

ΠΑΣ Ίκαρος (Μαρκάκης): Τσουρής Β. 15 (1), Μαμματάς 9, Τσουρής Γ. 6 (2), Κόχειλας 6, Τέσκος Γ. 3 (1), Ξενάκης, Τέσκος Χ., Ζαχαριάδης 2, Χατζηνάκης 7, Χωριάτης 8.

Τη δεύτερη ημέρα ο Ίκαρος αντιμετώπισε τον ΒΑΟΛ Χίου, ο οποίος φέτος έχει βάλει τον πήχη πολύ ψηλά και αν και το σκορ ήταν κοντά στο πρώτο ημίχρονο, ύστερα στα δύο δεκάλεπτα ο ΒΑΟΛ έπαιξε πολύ καλά και το σκορ πήρε μεγάλες διαστάσεις. Έτσι ο ΒΑΟΛ νίκησε με 66 – 81 και σταμάτησε τις ελπίδες του Ικάρου για κάτι καλύτερο.

Τα δεκάλεπτα: 17 – 24, 43 – 46, 55 – 69, 66 – 81.

ΠΑΣ Ίκαρος (Μαρκάκης): Τσουρής Γ., Μαμματάς 10, Τσουρής Β. 16 (1), Κόχειλας 16 (3), Ξενάκης, Τσεπέρκας, Τέσκος Χ., Ζαχαριάδης 11, Χατζηνάκης 9 (1), Τέσκος Γ. 4 (1), Χωριάτης, Βολίκας.

Στο συγκεκριμένο παιχνίδι ο Στέργιος Μυτιληνιού έπαιξε αντίπαλος του Ικάρου, όπου σημείωσε 14 πόντους.

5.   Ίκαρος 2 (0-2)

Όπως γίνεται κατανοητό με τα μέχρι τώρα αποτελέσματα οι ομάδες που θα παλέψουν για το εισιτήριο της ανόδου στη Γ’ Εθνική είναι οι ομάδες του Ιπποκράτη Κώ και ΒΑΟΛ Χίου, κάτι που θα μάθουμε την Κυριακή 23/06 στη 1 το μεσημέρι, με τη λήξη του αγώνα ΒΑΟΛ Χίου – Ιπποκράτη Κώ.