Πρωταθλητής Εφήβων και φέτος ο Πολυκράτης

Στον πρώτο χρονικά αγώνα του Σαββάτου ο Πολυκράτης νίκησε την Αναγέννηση με 41-52. Η Αναγέννηση αν και τερμάτισε πρώτη στη βαθμολογία στην κανονική περίοδο, εντούτοις στο συγκεκριμένο αγώνα, έβγαλε ένα κακό αγωνιστικό πρόσωπο, ειδικά στο 2ο και 3ο δεκάλεπτο όπου σημείωσε μόλις οκτώ πόντους, δίνοντας την ευκαιρία στον Πολυκράτη που έπαιξε ψυχωμένα, να ξεφύγει αρκετά στο σκορ.

Στον δεύτερο αγώνα της ημέρας ο Κούρος που φάνταζε ως φαβορί, δικαιολόγησε τον τίτλο που του δόθηκε και νίκησε το Καρλόβασι με 52-41. Ο Κούρος με περισσότερες επιλογές από τον πάγκο, είχε τις λύσεις και σκόραρε με περισσότερη άνεση, σε αντίθεση με το Καρλόβασι που έκανε αρκετά λάθη και βεβιασμένες επιλογές στην επίθεση. Ένας από τους καλύτερους όμως παίκτες του Κούρου στην κανονική περίοδο, ο Μιχάλης Τσαχιρίδης έπαθε διάστρεμμα στο τέλος του 2ου δεκαλέπτου και έχασε το 3ο και 4ο δεκάλεπτο του αγώνα, καθώς και τον μεγάλο τελικό.

Στον μικρό τελικό η Αναγέννηση νίκησε το Καρλόβασι με 58-54, σαφώς καλύτερη αγωνιστικά από τον πρώτο ημιτελικό. Στον συγκεκριμένο αγώνα σκόραραν σχεδόν όλοι οι παίκτες πλήν ενός, είχε τρεξίματα σε σχέση με το Καρλόβασι που είχε σε εκπληκτική μέρα τον Μαθιό που πέτυχε 39 πόντους. Αξίζει ν’ αναφέρουμε ότι το σκορ στο 2ο δεκάλεπτο ήταν το εξής: Αναγέννηση – Μαθιός: 08-15.

Στον μεγάλο τελικό ο Πολυκράτης, που στην κανονική περίοδο τερμάτισε 3ος και στη φάση κατάταξης των play off 4ος, εντούτοις κοίταξε στα μάτια τον Κούρο και τον νίκησε με 48-50 μ’ ένα καλάθι που πέτυχε ο Τσιτσινάκης στα τελευταία δευτερόλεπτα του αγώνα. Ο Κούρος πέταξε στο καλάθι των αχρήστων πολλές τελικές προσπάθειες, ενώ ο Πολυκράτης αξιοποίησε την κάθε ευκαιρία που του δινόταν για σκοράρισμα. Άξιος πρωταθλητής και πάλι ο Πολυκράτης, όπως και πέρσι που είχε νικήσει πάλι τον Κούρο με 56-54.

00Final4Efivon04

ΑΣΣ Αναγέννηση – ΑΟ Πολυκράτης: 41 – 52 (Α’ Ημιτελικός)

Τα δεκάλεπτα: 18-11, 05-12, 03-16, 15-13.

ΑΣΣ Αναγέννηση: Βουρνόβας 4, Λιάπης 5 (1), Τσιβεριώτης Α. 5, Πετρίδης Γ. 5, Πετρίδης Α. 8 (1), Κάϊλας, Σαπουνάς 13 (2), Σοφούλης 1.

ΑΟ Πολυκράτης (Καρράς): Ελευθεριάδης 23 (1), Αλεξανδρόπουλος Σ., Τσιτσινάκης 4 (1), Αλεξανδρόπουλος Ν. 7 (1), Καραλέξης 9 (1), Κάσδαγλης 9 (1), Κόττορος.

Διαιτητές: Γιώργος Χατζημιχάλης – Γιάννης Χιώτης.

ΠΜΑΣ Κούρος – ΑΣ Καρλόβασι: 52 – 41 (Β΄Ημιτελικός)

Τα δεκάλεπτα: 09-08, 20-12, 16-13, 07-08.

ΠΜΑΣ Κούρος: Βακεντής 6 (1), Γαλάνης Κ., Σιγανός Ε. 14 (2), Τσαχιρίδης 6 (2), Γαλάνης Μ., Τζανής 7 (1), Σαπουνάς 9 (1), Χριστοδούλου, Σιγανός Ι. 10.

ΑΣ Καρλόβασι (Φαλλιέρας): Ματθαίου, Μαθιός 21 (2), Τσούλης, Παππάς 1, Αλεξάνδρου, Κυριάκου 4, Σαατσόγλου 11 (3), Τραμπάκογλου 3 (1), Καλβίνος 1.

Διαιτητές: Γιώργος Χατζημιχάλης – Κώστας Γιώτης.

00Final4Efivon02

ΑΣΣ Αναγέννηση – ΑΣ Καρλόβασι: 58 – 54 (Μικρός Τελικός)

Τα δεκάλεπτα: 11-09, 08-15, 26-16, 13-14.

ΑΣΣ Αναγέννηση: Πετρίδης Α. 8 (1), Τσιβεριώτης Α. 15, Πετρίδης Γ. 8, Τσιβεριώτης Δ. 3, Βουρνόβας 10, Σαπουνάς 14 (2), Σοφούλης.

ΑΣ Καρλόβασι (Φαλλιέρας): Ματθαίου, Μαθιός 39 (2), Τσούλης 6, Καλβίνος, Αλεξάνδρου, Σαατσόγλου 3 (1), Τραμπάκογλου 3 (1), Παππάς 3 (1), Κυριάκου.

ΠΜΑΣ Κούρος – ΑΟ Πολυκράτης: 48 – 50 (Μεγάλος Τελικός)

Τα δεκάλεπτα: 10-11, 16-12, 10-09, 12-18.

ΠΜΑΣ Κούρος (Βογιατζής): Γαλάνης Κ., Σιγανός Ε. 8(1), Βακεντής 9 (1), Σαπουνάς 2, Τζανής 11 (3), Χριστοδούλου, Σιγανός Ι. 14, Σεβαστής 4.

ΑΟ Πολυκράτης (Καρράς): Ελευθεριάδης 11 (3), Αλεξανδρόπουλος Σ. 3, Τσιτσινάκης 8, Αλεξανδρόπουλος Ν. 8 (2), Γρύλλης, Καραλέξης, Κάσδαγλης 20 (3), Κόττορος.

Διαιτητές: Μίλτος Βουδιώτης – Γιάννης Πόθας.

00Final4Efivon03

Παραλειπόμενα Final Four Εφήβων 2016 – 2017

→ Οι πρώτοι τρείς σκόρερ ήταν οι εξής:

1. Μαθιός του ΑΣ Καρλόβασι (60 πόντοι/4 τρίποντα – 15 δίποντα και 18 βολές).

2. Σαπουνάς του ΑΣΣ Αναγέννηση (27 πόντοι/4 τρίποντα – 4 δίποντα και 5 βολές).

3. Σιγανός Ι. του ΠΜΑΣ Κούρος (24 πόντοι/7 δίποντα και 10 βολές).

→ Από τέσσερα τρίποντα πέτυχαν οι: Μαθιός (ΑΣ Καρλόβασι), Σαπουνάς (ΑΣΣ Αναγέννηση), Τζανής (ΠΜΑΣ Κούρος) και Σαατσόγλου (ΑΣ Καρλόβασι).

→ Τα περισσότερα δίποντα πέτυχαν οι: Μαθιός 15 (ΑΣ Καρλόβασι), Ελευθεριάδης 9 (ΑΟ Πολυκράτης) και Τσιβεριώτης Α. (ΑΣΣ Αναγέννηση) 8.

→ Τις περισσότερες εύστοχες βολές σημείωσαν οι: Μαθιός 18 (ΑΣ Καρλόβασι), Σιγανός Ι. 10 (ΠΜΑΣ Κούρος) και Σαπουνάς – Πετρίδης Γ. από 5 (ΑΣΣ Αναγέννηση).

→ Ο Πολυκράτης στο διήμερο του final 4 χρησιμοποίησε 7 παίκτες, ο Κούρος 10 παίκτες, η Αναγέννηση 9 και το Καρλόβασι 9 παίκτες.

1. ΑΟ Πολυκράτης 2-0 (102 – 89).

2. ΠΜΑΣ Κούρος 1-1 (100 – 91).

3. ΑΣΣ Αναγέννηση 1-1 (99 – 106).

4. ΑΣ Καρλόβασι 0-2 (95 – 110).

→ Μεταξύ του μικρού και του μεγάλου τελικού η ΤΕ ΕΟΚ Σάμου έκοψε την πρωτοχρονιάτικη πίτα, όπου το φλουρί έπεσε στο στάδιο Καρλοβάσου και αντιστοιχούσε σε μια δωροεπιταγή τριάντα (30) ευρώ από το κατάστημα αθλητικών «Διακοσταμάτης Sport».

Τα μετάλλια και κύπελλα επέδωσαν οι: κ. Βαγγέλης Μαούνης Αντιπρόεδρος της ΤΕ ΕΟΚ Σάμου στην 3η ομάδα, ο κ. Γιάννης Δρίλλιας πρόεδρος της ΤΕ ΕΟΚ Σάμου στην δεύτερη ομάδα και ο κ. Πάρης Παπαγεωργίου Αντιδήμαρχος Σάμου στην 1η ομάδα και πρωταθλήτρια.